Každý chce, aby jeho prkénka vypadala skvěle a byla v dobrém stavu. Nikdo nechce aby na prkénku přetrvával zápach, nebo skvrny od jídla. Existuje řada instrukcí pro péči, které, i když jsou dobře míněny, mohou vaše dřevěná prkénka poškodit. Proto  níže uvádíme jakým způsobem správně o prkénka správně pečovat.

Voda

Tekoucí voda - ano. To znamená, že ho můžete držet pod tekoucí vodou a umývat, ale NEPONOŘOVAT, ani NENAMÁČET prkénko do vody. Namáčení způsobí deformaci a popraskání prkének, nebo v případě odolnějšího prkénka z příčně řezaného dřeva, způsobí roztažení bloků a porušení lepených spojů. Používejte pouze teplou vodu, NE horkou, která by mohla odstranit povrchovou úpravu ošetřujícího vosku ze dřeva.

Saponát

Použití saponátu je v pořádku. Můžete použít jemnou verzi bez fosfátů. K odstranění nežádoucích povrchových nečistot stačí pouze malé množství saponátu, které ale může částečně odstranít i voskovou povrchovou úpravu . Po umytí tedy nezapomeňte použít malé množství našeho ošetřujícího vosku.

Citronová šťáva a sůl (hrubá mořská sůl)

Při použití v kombinaci se solí (přírodní brusivo) se jedná o velmi dobrý přírodní čistící prostředek. Můžete vzít polovinu citronu a použít ho místo houbičky na potření prkénka posypaného hrubou solí (poté nezapomenout prkénko opláchnout a usušit).  Je to vynikající způsob, jak odstranit žluklý olej, zápach a skvrny. Tím ale odstraníte ošetřující vosk, proto jej nezapomeňte ošetřit naším ochranným voskem na prkénka. NEPOUŽÍVEJTE citronovou šťávu s jedlou sodou, protože jedlá soda trvale zabarví vaše prkénko.

Abrazivní čisticí prostředky

Nikdy nepoužívejte abrazivní ani chemické čisticí prostředky. Škrábají dřevo a vážně je vysušují, případně mohou prkénko zabarvit. Nikdy nepoužívejte bělidlo, protože dehydratuje (vysuší) dřevo, změní barvu dřeva, oslabí vlákna dřeva a nepůsobí jako antimikrobiální látka na organickém povrchu, jako je dřevo.

Mycí houbičky a kartáče s měkkými štětinami

Jsou vhodné pro použití na dřevo, doporučujeme je použít s citronovou šťávou a hrubozrnnou solí. .

Ošetření prkének pomocí ošetřující vosků a olejů

Obecně platí, že prkénka, která jsou dobře upravená voskem, nebo olejem, přirozeně odpuzují vodu a velmi snadno se čistí měkkou houbičkou. Pokud pravidelně dřevěné prkénko ošetřujete pak je jeho čištění snadné a rychlé. Pachy a skvrny neproniknou do vláken dřeva, která jsou správě ošetřena voskem.

Na trhu je mnoho ošetřujících přípravků na prkénka. Podívejte se na ty, které mají kombinaci jak kvalitního přírodního včelího vosku, tak  medicinálního oleje.